ČeskyČesky
Cena celkem: 0,- Kč

Jak zazimovat zahradní nábytek

Zahradní nábytek je potřeba zazimovat stejně jako ostatní součásti zahrady. Jedinou výjimkou je kovový nábytek se speciální antikorozní povrchovou úpravou. Ovšem pokud chceme prodloužit jeho životnost o hodně déle než je jeho záruční doba, i pro něho bude platit následující.

Obecně lze říci, že všechny typy zahradního nábytku je lepší na zimu uskladnit na kryté a suché místo aby nebyl zbytečně vystaven povětrnostním vlivům. 

Dobře větrané zahradní domky a kůlny jsou nejvhodnějším místem. Rozhodně není vhodné umístění do vlhkých sklepních prostor, kde hrozí napadení plísní.  Pokud tuto možnost nemáte, můžete použít některý se speciálních obalů vyrobených k tomuto účelu.

Před vlastním zazimováním je vždy potřeba jakýkoliv nábytek zbavit prachu a jiných nečistot, a to i v případě, že je vyroben z materiálu, který je označován jako bezúdržbový.

Kovový a hliníkový nábytek stačí omýt vodou a nechat oschnout. Stejně tak ošetříme plastový nábytek nebo nábytek vyplétaný syntetickými výplety. Použijte teplou vodu, houbičku a  neagresivní čistící přípravek -  třeba na mytí nádobí.

Dřevěný nábytek vyžaduje náročnější péči. Údržba se na čistém a suchém nábytku provádí formou broušení jemným smirkovým papírem. Tím dřevu vrátíme jeho dokonale hladký povrch. Následuje napuštění teakovým olejem, který oživuje charakteristickou hnědou barvu dřeva a zlepšuje jeho pružnost i odolnost.