ČeskyČesky
Cena celkem: 0,- Kč

Jak vybrat vhodná krbová kamna?

Před výběrem krbových kamen si musíme uvědomit, co doopravdy od krbových kamen očekáváme a jaká krbová kamna se k našemu účelu budou hodit. Mimo základního rozdělení na teplovzdušná a teplovodní kamna bychom měli vzít do úvahy i další aspekty.

  1.  Hlavní zdroj tepla (dům, chata, chalupa)
  2.  Doplňkový zdroj tepla (v případě, že máte jiné centrální topení)
  3.  Příležitostné topení, dekorace

Při správném výběru lze ušetřit spoustu peněz, a proto výběr kamen nijak nepodceňujte. Poraďte se se svým topenářem nebo využijte on-line technickou podporu na našich internetových stránkách http://www.garland.cz/kontakty/
V dnešní přetechnizované době najdete na našem, ale i na zahraničním trhu velký výběr kamen různých designů, typů a výkonů.
Námi nabízená krbová kamna jsou konstruována a vyráběna pro vytápění dřevem a dřevěnými briketami. Říkáte si proč, se nevyrábějí kamna na hnědé, nebo černé uhlí? Je to z toho důvodu, že uhlí při spalování kouří a dehtuje, a tedy se hodně špiní sklo, celá kamna i komín. Musíte je pak mnohem častěji čistit.

 Potřebuji přívod externího vzduchu?

Externí přívod vzduchu je zapotřebí hlavně u novostaveb, zvláště u pasivních domů, kde je zaručena vysoká vzduchotěsnost. U starších domů a staveb toto není až tak nutné, a to z důvodu, že vzduch potřebný právě k dokonalému hoření si kamna nebo krb vezmou netěsnostmi oken a dveří.
V případě, že použijeme dvouplášťový krb či kamna a vzduch chceme rozvádět do vedlejších místností, je nutné mít přívodu externího vzduchu, aby nevznikl v místnosti podtlak. Tento vzduch se většinou přivede pod krb podlahou, nebo průrazem z vedlejší místnosti, či sklepa. Pro přívod se mohou použít v podlaze hranaté kanálky, či hliníkové flexibilní roury.

Jaký výkon zvolit?

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů, dle kterého vybíráme krbová kamna je požadovaný výkon.
Musíte, si uvědomit kolik m3 budou muset krbová kamna vytápět. Obecně se dá tvrdit, že 1 kW výkonu kamen pohodlně vytopí 20 m3 obytného prostoru ve staré zástavbě, u novostaveb činí výkon 1 kW na 40 m3. Dále bychom měli brát na vědomí, v jakém prostředí se stavba nachází.

Umístění kamen

Jednou z věcí, kterou bychom měly řádně promyslet, je i umístění kamen. Od tohoto umístění záleží například i jejich velikost. 

Mějme na paměti a nezapomínejme i na bezpečnostní předpisy:
- podlaha i okolí kamen musí být z nehořlavého materiálu (dlažba, cihly, kámen…). Pamatujte, že krbová kamna mohou vážit i 200 kg. Pokud se rozhodnete je umístit do patra budovy, pak vám jejich váha může způsobit vážné potíže v konzistenci stropu. Spotřebič musí být postaven na pevném podloží s odpovídající nosností, nejlépe na betonové nebo jiné pevné nehořlavé desce.

Jaká kamna jsou vhodná pro tah mého komínu?

Ujistěte se, zda komín, kterým disponuje Vaše stavba, výkon vybraných kamen zvládne.

Nejpřesnějším zjištěním je změření tahu komínu odborným kominíkem či firmou k tomu určenou. Pro správné fungování komínu je nutné dodržet účinnou výšku komínu, kterou předpis stanovuje na 5m. Důležitá je rovněž délka a průměr průduchu od kamen ke komínu, která může tvořit maximálně jednu čtvrtinu celkové výšky komínu.

 Jak a čím v kamnech topit? 

Většina dnešních krbových kamen, které seženete na našem i zahraničním trhu je určena k topení především dřevem a dřevěnými briketami. Je zapotřebí a doporučuje se použít pro topení pouze suché palivo.
Vlhké (mokré) palivo podstatně snižuje účinnost všech topidel!!!

 Design

A konečně se dostáváme k designu - prvním kritériem, které ovlivňuje výběr krbů a kamen. Je naprosto samozřejmé, že krbová kamna by měla ladit se zbytkem interiéru. Budou totiž sloužit jako doplněk a ozdoba. Ze současné naší nabídky, by s tímto, ale problém být neměl.

 

Teplovodní krbová kamna

Zatímco teplovzdušná krbová kamna ohřívají vzduch v místnosti přímo sálavým teplem, teplovodní kamna mají v zadní části takzvaný teplovodní výměník, který se připojuje na rozvod vody. Zákazník si zvolí kamna, zvolí si výkonovou variantu tepelného výměníku a (3-9 kW a 5-11 kW) a zvolí si druh regulace – buď  klasickou manuální regulaci ovládanou táhlem nebo plně elektronickou regulaci. Obrovskou výhodou kamen Aquaflam Varion od výrobce HS Flamingo je to, že po dokoupení jednoduchého deflektoru mohou pracovat i jako čistě teplovzdušná kamna. Anebo naopak - některé modely se prodávají v základu včetně deflektoru. Zákazník je může používat jako klasická teplovzdušná a kdykoliv v budoucnu je může jednoduše (koupí výměníku) přestavět na teplovodní.

 Co je teplovodní vytápění a na jakém principu funguje?


Teplovodním vytápěním
 se myslí, spojení krbových kamen či krbové vložky s klasickým a u nás velmi rozšířeným ústředním vytápěním. Díky teplovodnímu topení lze vytápět jak prostory, tak i ohřívat užitkovou vodu.

 

Jak fungují teplovodní krbové vložky či kamna?

Součástí teplovodní krbové vložky je vestavěný výměník, ve kterém se díky teplu ohřívá voda. Voda se většinou ohřívá na boku a v zadní části krbové vložky (výměník vša

k může být i externí) a odtud je pak vedena do topného systému, případně do akumulační nádrže pomocí čerpadla. Díky použití trojcestného ventilu se zamezí tomu, aby se zpět do krbové vložky nedostala voda o teplotě nižší než 60 °C. Tím se zařízení chrání před korozí prodlužuje svou životnost.

Výkony krbových vložek a kamen s výměníkem

Jmenovité výkony krbových vložek a kamen se rozdělují na dvě složky.

  1. VÝKON „DO VZDUCHU“ - Pod tímto pojmem udáváme výkon, který je předáván do prostoru, ve kterém jsou krbová kamna či vložka umístěna.
  2. VÝKON „DO VODY“ - Značí výkon předávaný do vody, která koluje v topném systému. Tento výkon musí být dostatečný pro prostor, který chceme vytápět.

Akumulační nádrž jako zásobárna teplé vody

V případě, že je výkon kotle do „vody“ vyšší než požadujeme, máte možnost využití akumulační nádrže. Ačkoliv se jedná o vyšší počáteční investici, za čas se můžete přesvědčit o jejích výhodách. Akumulační nádrž pro vás vytváří zásobu teplé vody i v době, kdy nebudete chtít přikládat palivo. Fungování je přitom jednoduché. Krbová vložka či kamna nejdříve ohřejí užitkovou vodu v nádrži a poté přebytek tepla směřuje do otopné soustavy radiátorů.

 

Kompletní nabídku kvalitních českých kamen HS Flamingo a veškerého příslušenství naleznete zde: http://www.garland.cz/e-obchod/dle-vyrobcu/hs-flamingo_24/krbova-kamna-133891/